Mezi dny 14. až 21.6.2018 se uskutečnila biologická expedice v Provence. Ve čtvrtek se 40 žáků GPdC spolu se studenty příbramské školy vydali na dlouhou cestu do jihovýchodní Francie.
Dorazili jsme v pátek dopoledne a hned nás čekal program v tamním národním parku Callelongues. Prošli jsme lesíkem na krásnou vyhlídku, ze které potom jsme sešli dolů k moři, v němž jsme se mohli vykoupat. Večer nás autobus odvezl do kempu La Brise, kde jsme se ubytovali v mobilehomech. V sobotu jsme se vydali do města Les Baux de Provence, kde jsme mohli obdivovat překrásný výhled na okolní krajinu plnou vinic a olivových hájů s horami v pozadí. Poté jsme přejeli do Sait Rémy podívat se na archeologické vykopávky. Po příjezdu zpět do kempu jsme měli možnost koupání v moři i bazénu.
V neděli jsme navštívili Avignon, kde jsme viděli Avignonský most a papežský palác.
V Pont du Gard jsme se mohli podívat do muzea či projít se po starověkém římském akvaduktu. Podívali jsme se také na jednu z nejzachovalejších římských arén v Arles, které bylo zdrojem inspirace pro mnohé obrazy známého holandského malíře Vincenta van Gogha, jehož galerie se zde také nachází.
Následující den jsme prošli trasu na okrových skalách v Russillonu a potom jsme se podívali i do historického mestečka s krásnou vyhlídkou.
V úterý se naše skupina vydala do blízké přírodní rezervace Parc Ornithogique de Pond Gau, kde jsme příjemně strávili dopoledne pozorováním hejn plameňáků, volavek, kachen a mnoha dalších převážně ptačích druhů. Odpoledne bylo volnější s možností koupání v bazénu nebo v moři, nebo podvečerní návštěvou města Saintes Maries de la Mer, jehož součástí byl náš kemp.
Nazítří ráno v šest hodin jsme předávali mobilehomy a po krásných 5 dnech strávených zde jsme vyjížděli směr Monako. V hornaté krajině druhého nejmenšího státu na světě jsme obdivovali úchvatné výhledy na město a Azurové pobřeží. Navštívili jsme tamější botanickou zahradu, Jardin de Exotique, specializujjící se především na kaktusy a sukulenty, jejíž součástí byla i překrásná jeskyně s krápníkovou výzdobou. Po namáhavém sestupu a výstupu členitým terénem jsme měli to štěstí sledovat výměnu stráží u knížecího paláce a poté jsme zamířili do věhlasného oceánografického muzea, založeného již v roce 1911 knížetem Albertem I. Individuálně jsme se po prohlídce vydali prozkoumat nejen legendární čtvrť Monte Carlo a pozornější si všimli i značek na silnici určené pro závody Formule 1. Kolem deváté hodiny večerní jsme již byli na cestě zpět do České republiky.
Autorkami textu i fotografií jsou studentky kvarty - Verča Boháčová, Linda Dohnalová, Terka Vargončíková
Za krásný výlet za hranice všedních dnů děkujeme profesionálům ze strakonické cestovní kanceláře Ciao..., s.r.o, kteří pro nás expedici zorganizovali.