Před dvěma lety začala ruská agrese proti Ukrajině. V jejím důsledku už bylo zabito na tisíce lidí, především Ukrajinců a Rusů. Evropa, včetně České republiky, zažila nebývalou utečeneckou vlnu. V důsledku války změnilo místo pobytu přes 14 milionů Ukrajinců, asi 6 milionů z nich odešlo ze své rodné země, přičemž valná většina z nich zamířila do některého z evropských států.
Na území České republiky se na podzim roku 2023 nacházelo na 360 000 ukrajinských uprchlíků, převážně žen a dětí, kteří požádali o dočasnou ochranu. Přesto, že se jedná především o ženy, děti nebo starší osoby, 115 000 Ukrajinců u nás legálně pracuje. Okolo 200 000 Ukrajinců už naše území opustilo, buď odešli do jiné evropské země nebo se vrátili na Ukrajinu.
Před dvěma lety jsme poprvé přinesli informace k tématu války na Ukrajině v rámci formátu "Studenti studentům". Ve spolupráci se studentským parlamentem jsme se zabývali tématy souvisejícími s konfliktem na Ukrajině a následně je prezentovali zájemcům z řad studentů. Po dvou letech jsme na první díl navázali a zorganizovali krátkou retrospektivu událostí na Ukrajině. Naším vzácným hostem byl Martin Ocknecht, koordinátor pomoci z organizace Post Bellum, která už vybrala na pomoc na Ukrajině částku 400 milionů korun.
Setkání s člověkem, který přinesl aktuální pohled na situaci ve válčící zemi a potřeby jejich obyvatel měl na studenty mobilizují vliv. I s omezenými zdroji lze pomáhat a zapojit se do řady projektů nebo manifestací na podporu napadené země. Dalším vedlejším efektem formátu "Studenti studentům" byla poptávka po podobné přístupu k jiným aktuálním tématům. Věřím, že studentský parlament tuto výzvu přijme a v úspěšném formátu bude pokračovat.