Studenti 3. ročníku volitelného předmětu cvičení z biologie se s nimi seznámili poměrně podrobně (rozhodně na gymnaziální poměry), zapojením do projektu vědců z Univerzity Palackého v Olomouci, zaměřeného na výzkum odolnosti těchto mikroskopických organismů proti radiaci.
Do projektu se zapojili na podzim letošního školního roku zájemci ze všech tří oddělení CvBi3. Zapojení představovalo sběr mechu z vybrané lokality, za dodržení podrobné metodiky sběru a dokumentace lokality a sebraného vzorku.
Zájem projevilo 13 studentek a v říjnu jsme odeslali 17 pečlivě zabalených vzorků mechů.
Následně jsme zkusili vlastní izolaci želvušek (ze vzorků ze stejných lokalit, které studentky nasbíraly pro naši potřebu) pomocí Bermanových nálevek. Studenti si nastudovali informace o želvuškách z materiálu poskytnutého řešiteli projektu - malý web zajímavostí o této skupině superodolných organismů.
Při vlastním pozorování byla vyhlášena jedničková fotosoutěž a podařily se opravdu skvělé fotoúlovky.
Lovkyně - sběratelky vzorků obdržely na památku modely želvušek z 3D tiskárny, jako poděkování za pomoc při sběru materiálu.
Zde je album s našimi fotkami.
Na konci ledna jsme obdrželi zprávu, že většina z více než 600 vzorků ze 30 zapojených středních škol je již zpracovaná a získali jsme videa několika "našich, jihočeských" želvušek.
Na ukázku se o dvě z nich dělíme s vámi.
Celou akci hodnotíme jako poměrně náročný, nicméně zdařílý projekt a jsme rádi, že jsme se mohli zapojit do "živého" vědeckého projektu a ukázat studentům malý kousek z metodologie biologického výzkumu.
Pavla Trčková
Eliška Turecká
Eva Novotný
Tomáš Kloboučník